Inspire

R. Tait McKenzie Award

2019 – Montreal

  • Douglas Gleddie, Alberta

2018 – Whistler

  • Joy Butler, British Columbia

2017 – St. John's

  • Ted Temertzoglou, Ontario

2015 – Banff

  • James Mandigo, Ontario

2013 – Manitoba

  • Grant McManes, Manitoba

2012 – Halifax

  • Sandra Gibbons, British Columbia
  • Ellen Singleton, Ontario

2010 – Toronto

  • Nancy Melnychuk, Alberta
  • Garth Turtle, Prince Edward Island
  • Myra Stephen, Ontario

2007 - Moncton 

  • Nicholas Forsberg, Regina, Saskatchewan
  • Andrew Pipe, Ottawa, Ontario
  • Norman Russell, Fredericton, New Brunswick

2005 - Regina

  • Andy Anderson, Toronto, Ontario

2003 - Winnipeg

  • Ian Craigon, Black Creek, British Columbia
  • David Fitzpatrick, Winnipeg, Manitoba
  • Garth Wade, Fredericton, New Brunswick

2002 - Banff

  • Rick Bell, Victoria, British Columbia
  • Nancy Francis (Murray), Welland, Ontario
  • Val Olesky, Edmonton, Alberta
  • Linda Thompson, St. Albert, Alberta

2000 - Orillia

  • Moira Luke, British Columbia
  • Harold George Sawchuk, Ontario
  • Heather Morse, Nova Scotia

1999 – Wolfville

  • Dr. C. Inge Andreen, British Columbia
  • Gerald Redmond, Alberta
  • Ken Loehndorf, Saskatchewan

1998 – Saskatoon

  • Farida Gabbani, Truro, Nova Scotia
  • Garald Bowie, Alberta
  • Morag (Mo) MackendricK, Surrey, British Columbia
  • Kenneth Ian Taylor, New Brunswick

1997 – Red Deer

  • Colin Lumby, Calgary, Alberta
  • Andrea Borys, Edmonton, Alberta

1996 – St.John’s

  • Saul Ross, Ottawa, Ontario

1995 – Saskatoon

  • Dan Cooney, Calgary, Alberta

1994 – Victoria

  • Colin Higgs, St. John’s, Newfoundland & Labrador
  • Shirley Hoad, Mississauga, Ontario
  • Stuart Robbins, Georgetown, Ontario
  • Kirk Albert Walter Wipper, Toronto, Ontario

1993 – Moncton

  • Thomas F. Hanley, Fredericton, New Brunswick
  • Janette M. Vallance, Edmonton, Alberta

1992 – Winnipeg

  • Richard (Dick) Lapage, Winnipeg, Manitoba

1991- Kingston

  • Daniel G. Soucie, Ottawa, Ontario
  • Jennifer A.T. Wall, Montréal, Quebec
  • Eric F. Broom, Vancouver, British Columbia
  • Sheila Hedges-Anderson, St. John’s, Newfoundland & Labrador
  • Warren Campbell, Scarborough, Ontario

1989 – Halifax

  • Norma Adams, Dartmouth, Nova Scotia
  • K. Wayne Somerville, Kitchener, Ontario
  • Harold David Turkington, Victoria, British Columbia
  • Verna Jean Wilson, St. Catharines, Ontario

1988 – Edmonton

  • George Edward Longstaff, Coquitlam, British Columbia
  • Norman Jack MacKenzie, Regina, Saskatchewan

1987 – Vancouver

  • Carl J. Troester, U.S.
  • Thomas Bedecki, Ottawa, Ontario
  • Gordon Brandreth, Vancouver, British Columbia
  • Iris Bliss Hamilton, Toronto, Ontario
  • John James Jackson, Victoria, British Columbia

1986 – Charlottetown

  • Wendy J. Dahlgren, Winnipeg, Manitoba
  • Juri V. Daniel, Toronto, Ontario

1985 – London

  • Joyce L. Boorman, Edmonton, Alberta
  • Mary E. Keyes, Hamilton, Ontario
  • Herbert McLachlin, Edmonton, Alberta
  • Richard J. Moriarty, Windsor, Ontario
  • Norman W. West, London, Ontario

1984 – Ottawa

  • R. Gerald Glassford, Edmonton, Alberta
  • Robert P. Hillier, Mount Pearl, Newfoundland & Labrador
  • Arthur Sheedy, Montréal, Quebec
  • Donald H. Williams, Calgary, Alberta

1983 – Toronto

  • No Awards Presented - Fiftieth Anniversary

1982 – Montreal

  • James F. Leys, Almonte, Ontario
  • F.M. Van Wagner, Montréal, Quebec
  • George A. Wearring, London, Ontario

1981 – Victoria

  • Ruby Anderson, Edmonton, Alberta
  • Audrey Bayles Hester, Ottawa, Ontario
  • Donald MacGregor, Toronto, Ontario
  • Archie McKinnon, Victoria, British Columbia
  • Murray F.R. Smith, Edmonton, Alberta

1980 – St. John’s

  • Evelyn M. Cudmore, Charlottetown, Prince Edward Island
  • Donald MacIntosh, Kingston, Ontario
  • Donald M. Newton, Calgary, Alberta
  • Emmanuel “Em” Orlick, Newark, NJ, USA

1979 – Winnipeg

  • Dorothy J. Harris, Edmonton, Alberta

1978 – Edmonton

  • Fred L. Martens, Victoria, British Columbia
  • M. Vance Toner, Moncton, New Brunswick

1977 – Wolfville

  • Donald A. Bailey, Saskatoon, Saskatchewan
  • Pasquale J. “Pat” Galasso, Windsor, Ontario
  • George Grant, Victoria, British Columbia

1976 – Quebec

  • David M. Boswell, Charlottetown, Prince Edward Island
  • John J. Keay, Toronto, Ontario
  • Russ Kisby, Toronto, Ontario
  • Fernand Landry, Quebec
  • Bryce M. Taylor, Toronto, Ontario

1975 – Saskatoon

  • Jean M. Stirling, Toronto, Ontario
  • Earle F. Zeigler, London, Ontario

1974 – Ottawa

  • Stuart A . Bird, Edmonton, Alberta
  • Stewart A. Davidson, Ottawa, Ontario
  • Patricia A. Lawson, Saskatoon, Saskatchewan
  • Howard R. Nixon, Saskatoon, Saskatchewan
  • Albert W. Thiessen, Toronto, Ontario
  • Joseph Willard, Ottawa, Ontario

1973 – Calgary

  • Hart M. Devenney, Toronto, Ontario
  • Luther Goodwin, Calgary, Alberta
  • Rose Hill, Hamilton, Ontario
  • W.F.R. “Frank” Kennedy, Winnipeg
    * Posthumously awarded.
  • John F. Mayell, Calgary, Alberta
  • Marion Ross, Kingston, Ontario
  • Dorothy G. Walker, Truro, Nova Scotia
  • Michael S. Yuhasz, London, Ontario

1971 – Waterloo

  • Patricia L. Austin, Edmonton, Alberta
  • D.B. “Bing” Caswell, North York, Ontario
  • Nora Chatwin, Toronto, Ontario
  • John R. Life, Toronto, Ontario
  • Marian H. Penny, Vancouver, British Columbia
  • Robert H. Routledge, Edmonton, Alberta
    * Posthumously awarded.
  • E.W. “Wally” Stinson, Saskatoon, Saskatchewan

1969 – Victoria

  • Alan F. Affleck, Edmonton, Alberta
  • Fred L. Bartlett, Kingston, Ontario
    * Posthumously awarded.
  • N.A. “Pete” Beach, Toronto, Ontario
  • Elsie Gauer, Winnipeg, Manitoba
  • William A.R. Orban, Ottawa, Ontario
  • Robert F. Osborne, Vancouver, British Columbia

1967 – Montréal

  • A. May Brown, Vancouver, British Columbia
  • Helen Gurney, Toronto, Ontario
  • Maxwell L. Howell, Edmonton, Alberta
  • William J. L’Heureux, London, Ontario
  • John W. Meagher, Fredericton, New Brunswick

1965 – Fredericton

  • M. Gladys Bean, Montreal, Quebec
  • Arthur W.E. Eriksson, Edmonton, Alberta
  • J. Wesley McVicar, Toronto, Ontario
  • John H. Passmore, Toronto, Ontario
  • Lucien Plante, Montreal, Quebec
    * Posthumously awarded.
  • W. Donald Smith, Edmonton, Alberta

1963 – Saskatoon

  • William A. Hutton, Edmonton, Alberta
    * Posthumously awarded.
  • Elsie M. Macfarland, Edmonton, Alberta
  • Hugh A. Noble, Halifax, Nova Scotia
  • Ella B. Sexton, Toronto, Ontario
  • Maurice L. Van Vliet, Edmonton, Alberta
  • Gordon A. Wright, Toronto, Ontario

1961 – Hamilton

  • Lorne Brown, Vancouver, British Columbia
  • Helen L. Bryans, Toronto, Ontario
  • J.B. Kirkpatrick, Montreal, Quebec 
  • Stanley T. Spicer, Fredericton, New Brunswick
  • F.S. Urquhart, Montreal, Quebec

1959 – Edmonton

  • Rev. Father M. Monpetit, Quebec
  • N. Rae Speirs, Toronto, Ontario

1957 – Halifax

  • Captain William Bowie, Montreal
  • Cecile Grenier, Montreal, Quebec
  • Alberta Hastie, Edmonton, Alberta

1955 – Winnipeg

  • Mary R. Barker, Toronto, Ontario
  • A.J. “Alph” Dulude, Ottawa, Ontario
  • Iveagh Munro, Montreal, Quebec

1952 – Toronto

  • Jules Gilbert, Montreal, Quebec
  • Oscar Pearson, Toronto, Ontario
  • Wray Youmans, Winnipeg, Manitoba

1950 – Vancouver

  • Silas Armstrong, Toronto, Ontario
  • “Morrie” M. Bruker, Montreal, Quebec
  • E.W. Griffiths, Saskatoon, Saskatchewan
  • Robert Jarman, Winnipeg, Manitoba
  • Jack G. Lang, Montreal, Quebec
  • Joseph H. Ross, Calgary, Alberta
  • Florence A Sommers, Toronto, Ontario

1948 – Montréal

  • C.R. Blackstock, Newmarket, Ontario
  • Ethel Mary Cartwright, Saskatoon, Saskatchewan
  • J. Howard Crocker, London, Ontario
  • Arthur S. Lamb, Montréal, Quebec
  • Doris W. Plewes, Ottawa, Ontario